SkÃ¥ne Sjælland Linux User Group - http://www.sslug.dk Forside   Tilmelding   Postarkiv   Forum   Kalender   Søg
MhonArc Dato: [Date Prev] [Kronologisk oversigt] [Date Next]   TrÃ¥d: [Date Prev] [Oversigt trÃ¥de] [Date Next]   MhonArc
 

Re: [MISC] Amanda-systemet skal udvikles forfra



Jon Bendtsen skrev:
On Sat, Jun 28, 2003 at 04:23:20PM +0200, Steen Jensen wrote:

Jon Bendtsen skrev:


Platformen behøver slet ikke at være en del af systemet, bare man er
enige om hvad den platform er. Vælger man X11 og Linux, så kan man
vælge rigtig meget, fx. linux pc workstations, Terminal server, sun rays, ...
Så er det jo lige gyldigt hvor [k|g]lienten kører. Med windows er resultatet
lidt færrer vælg, og næppe så smart som en sun ray løsning vil være.


Siden databasen bliver stor, så vil jeg nok næppe vælge mysql, men
mere oracle/db2.



JonB


Lidt historie og baggrund som absolut er væsentlig for forståelsen:
Der eksisterede to operativsystemer til pc, da man traf beslutning om Amanda: Windows95 og OS2. Windows95 var mildest talt ustabilt, medens OS2 var meget stabilt og kunne en masse ting, der virkelig kunne bruges.
Blandt andet kunne man i OS2 have flere vinduer åben uden problemer, og man kunne drag-and-droppe. Derfor var man nødt til at vælge operativsystem, og man valgte altså OS2, selv om det ikke ret længe efter blev udfaset til arbejdspc'er, og derfor indgik hardware såvel som operativsystem i prisen.


jaja, det var jo dengang, jeg snakker om fremtiden.
Det er nødvendigt at kende fortiden for at forstå nutiden og skabe fremtiden. Når Amanda blev så dyrt, var det fordi, man altså var nødt til at inkludere hardwaren. Og hvis du læser det, jeg netop skrev i det foregående, forklarer jeg, hvorfor platformen indgik den gang.



Og en sådan opgave kan desværre ikke deles i mindre bidder. Du kan ikke sidde på en arbejdspc og indtaste oplysninger til en server, hvis ikke serveren kender de oplysninger, du indtaster. Der er jo tale om et system, der skal korrespondere med adskillige andre registre i dette land (blandt andet cpr-register, Told&Skat, kommuner, A-kasser og undervisningsinstitutioner) og samtidig indeholde den arbejdsløses egne oplysninger.


så laver man en API imellem klient og server, og forskellige
folk laver klient og server.
Desuden behøver man ikke tage platformen med, og derved spares
der nogle penge, bare man specificerer hvad platformen er, så
kan andre levere den.



JonB

Tja, også i Amanda er det forskellige folk, der har lavet klient og server, men det er samme firma, der har leveret den samlede løsning, og det er nødvendigt.

Med venlig hilsen

Steen



 
Forside   Tilmelding   Postarkiv   Oversigt   Kalender   Søg

 
 
Henvendelse vedrørende websiderne til <www_admin>. Senest ændret 2005-08-10, klokken 19:37
Denne side vedligeholdes af MHonArc .