SkÃ¥ne Sjælland Linux User Group - http://www.sslug.dk Forside   Tilmelding   Postarkiv   Forum   Kalender   Søg
MhonArc Dato: [Date Prev] [Kronologisk oversigt] [Date Next]   TrÃ¥d: [Date Prev] [Oversigt trÃ¥de] [Date Next]   MhonArc
 

Re: [MISC] Lille server



Frank Damgaard wrote:
On Wed, Oct 20, 2004 at 14:31:11 +0200, David Bo Jensen wrote:

via c3, transmeta, gammel pc

Transmeta. Vil det ikke betyde rekompilering af hele operativsystemet? Jeg vil helst arbejde med binære filer, det er hurtigere. En gammel pc kan også tænkes at bruge meget effekt, og er måske for upålidelig.


Når vi er ved kompatibilitet af CPU,
Via's CPU er så vidt jeg ved kompatibel med 386, du skal blot
huske at anvende en i386 linux distribution og ikke nogle af
dem beregnet til i686 (og i586?).

De nye Via C3-2'ere har instruktionssættet fra en Pentium 3, mens de gamle C3'ere matcher en K6'er. Selv kører jeg Fedora Core 2 på en C3-2 og det virker superfint, med meget lidt støj og næsten ligeså lille strømforbrug. Den kører også Gentoo med -march=pentium3 helt perfekt. Se evt. http://www.viaembedded.com/product/index.jsp for producent-info og http://www.mini-itx.com for salggas og pæn indpakning.


Nils
--
()  The ASCII Ribbon Campaign - against HTML Email,
/\  vCards, and proprietary formats.


 
Forside   Tilmelding   Postarkiv   Oversigt   Kalender   Søg

 
 
Henvendelse vedrørende websiderne til <www_admin>. Senest ændret 2005-08-10, klokken 19:47
Denne side vedligeholdes af MHonArc .