SkÃ¥ne Sjælland Linux User Group - http://www.sslug.dk Forside   Tilmelding   Postarkiv   Forum   Kalender   Søg
MhonArc Dato: [Date Prev] [Kronologisk oversigt] [Date Next]   TrÃ¥d: [Date Prev] [Oversigt trÃ¥de] [Date Next]   MhonArc
 

Re: [MISC] Danske Bank og Mozilla Firebird?



Jacob Bunk Nielsen wrote:
Hans Schou <sslug@sslug> writes:


Jeg har lige fået indrapporteret at Mozilla Firebird virker med Danske Bank. Da netop denne bank notorisk aldrig har virket med andet end Microsoft Internet Explorer, så undre det mig lidt. Banken har et eller andet med noget "Access card", men den hellige grav så forvaret?


Ja, jeg har brugt deres "Activ Card" i et par uger nu, og det virker
faktisk helt godt. Der er et par meget små detaljer der ikke er 100%
på plads, men overordnet må jeg sige at det virker rimelig godt med
Mozilla Firebird og Suns Java 1.4.<etellerandet>.


Er der nogen der kan bekræfte at det er rigtigt?


Det kan jeg.

Hele sagen er jo lige til lærebogen.
Banken udviklede en løsning baseret på Microsofts ulovlige afart af jave, og pressede på den måde deres kunder til at anvende verdens mest usikre browser for at bruge netbank.
MS blev banket på plads, og har ikke længere den ulovlige version i deres browser.
Banken har håret i postkassen, og kan ikke lave en løsning der "bare virker for de fleste kunder", men må ty til at tænke selvstændigt, og lave en løsning, der ikke er afhængig af MS.


Måske skulle der skrives lidt mere om det, så også Windows-kunder kan få øjnene op fo, at der altså nu eksisterer en løsning, som kan bruges fra en mere sikker browser.

 
Forside   Tilmelding   Postarkiv   Oversigt   Kalender   Søg

 
 
Henvendelse vedrørende websiderne til <www_admin>. Senest ændret 2005-08-10, klokken 19:48
Denne side vedligeholdes af MHonArc .